Nejnovější recenze ze sekce Rumy

EL Dorado 2000 SKELDON 58,3% 0,7 l (karton)

EL Dorado 2000 SKELDON 58,3% 0,7 l (karton)

Ověřený zákazník interdrinks Ověřený zákazník

Zakoupeno v interdrinks

Objednala jsem, a mám zboží, tak jsme spokojená

EL Dorado 1996 ENMORE 57,2% 0,7 l (karton)

EL Dorado 1996 ENMORE 57,2% 0,7 l (karton)

Ověřený zákazník interdrinks Ověřený zákazník

Co jsem chtěla, to mám

Cachaca 51 Pirassununga 40% 0,7 l (holá láhev)

Cachaca 51 Pirassununga 40% 0,7 l (holá láhev)

Ověřený zákazník ALKOHOLshop.cz Ověřený zákazník

Zakoupeno v ALKOHOLshop.cz

Je to specifický druh rumu pro výrobu míchaného nápoje, který se pije na Madeiře (Poncha), takže jednoznačně výhoda a palec nahoru. Je to rum, který dává tomuto míchanému nápoji tu charakteristickou chuť.

Emperor Deep Blue Edition Jubilee 40% 0,7 l (karton)

Emperor Deep Blue Edition Jubilee 40% 0,7 l (karton)

Ověřený zákazník ALKOHOL.cz Ověřený zákazník

Přidáno: 11. dubna 2024

(naposledy upraveno 11. dubna 2024)

Zakoupeno v ALKOHOL.cz

Láhev je dodávána v originální kartónové krabici, která byla velmi necitlivě zabalena do ochranného "bublinkového" obalu. Přitom došlo k nevratnému poškození (pomačkání a natržení) zmíněné originální kartónové krabice, takže byla jako dárek nepoužitelná.

CONTADORA 18y 40% 0,7 l (holá láhev)

CONTADORA 18y 40% 0,7 l (holá láhev)

Přidáno: 10. dubna 2024

• Genuinely aged - nejmladší složka má 18 let.
  • Za 600 Kč jiný tak starý rum neseženete.
  • Jeden z ucelené řady.
  • Čekal jsem o trochu víc.

Rum, na kterém už je staření opravdu cítit. Barva je tmavá až moc, karamel z toho zbytečně trčí. Nebo že by to bylo ze sudu? Spíš pochybuji. Ale nešť, na tom tolik nebazíruji. Vůně je melasová, sladká až moc. Skoro jsem se bál napít. Naštěstí chuť je plná, spíš sušší. Ocas tak akorát. Rum tedy mohu pochválit. Je příjemný na pití, alkohol je z něj sice cítit, ale ne moc a vyvětrání pomůže. Co mne ale dokáže vždy spolehlivě naštvat, je umělý korek. Vypadá to jako šidítko a k rumům se to nehodí, byť chápu jeho praktičnost. Vždyť i mnohem levnější rumy mají korek, který se alespoň tváří jako pravý. Proč ne tento? Podobně mě naštvalo desetileté Malteco.

Ron Cihuatan Solera 12y 40% 0,7 l (tuba)

Ron Cihuatan Solera 12y 40% 0,7 l (tuba)

Přidáno: 10. dubna 2024

• Výborný rum vhodný k objevování, přesto za slušné peníze.
  • Salvador je exotika i na poli rumů.
  • Plný vůní - to může někoho popuzovat.

Za 650 Kč za lahev v kartonu (nedá se u ní recenzovat, tak to píšu sem) dostanete už velmi pěkný a komplexní rum s pestrou, až květinovou vůní a přiměřenou sladkostí. Nečekejte dřevitost nebo kůži či tabák, ale spíš svěžest, jiskru, med a květiny. Doporučuji vyzkoušet, ale je jasné, že nesedne každému. Za mne boduje hlavně vůní, která svádí k předhánění se, co v ní kdo cítí.

Rum Professore 38% 0,7 l (holá láhev)

Rum Professore 38% 0,7 l (holá láhev)

Přidáno: 10. dubna 2024

• Docela pěkná etiketa, lahev i název.
  • O fous lepší než Republica nebo Heffron.
  • Slovenský.
  • Slitek snad 5 rumů - a ještě se tím chlubí. Tomu se říká znouzectnost.
  • Rum pro masy.

Dostal jsem jako dárek a vlastně jsem spokojen. Ověřil jsem si, že to teče a vlastně i celkem voní a chutná, ale že do budoucna toto pít už nebudu. Subjektivně mi to přišlo o trochu lepší než třeba Heffron, který jsem při zimní degustaci 10 levných rumů ani nemohl dopít, jak byl v porovnání s "opravdovými", byť stejně drahými rumy špatný.
Nenáročně pití a drink pro holky to je asi lepší než jelzin a podobné hnusy, ale vy, kteří chcete za svých 300 - 400 Kč za sedmičku okusit hlubší rumový zážitek, pokud se v této kategorii o zážitku dá vůbec mluvit, zkuste např. pětiletý Malecon nebo Plantation Dark. Oba poráží v mých očích Professorado o celou koňskou délku.

Božkov Republica Exclusive 38% 0,7 l (holá láhev)

Božkov Republica Exclusive 38% 0,7 l (holá láhev)

Přidáno: 10. dubna 2024

• Jeden za dvou dostupných "českých" rumů.
  • Proč ne Republika?
  • Rum vyladěný pro masy.

S Heffronem stejně nedobré a dnes už ani ne levné pití... Když začínal, byl aspoň za zajímavou cenu a párkrát jsem si ho dal. Ale jak jsem se postupně propracoval hlouběji, už vím, že za podobné nebo dokonce lepší peníze lze koupit lepší rumy (ale ne v supermarketech). Je hodně doslazovaný a dobarvený karamelem, aby se líbil. Vůně i chuť je tím dost zabitá. Jako nenáročně pití a drink pro holky to je asi lepší než jelzin a podobné hnusy, ale vy, kteří chcete za svých 300 - 400 Kč za sedmičku okusit hlubší rumový zážitek, pokud se v této kategorii o zážitku dá vůbec mluvit, zkuste např. pětiletý Malecon nebo Plantation Dark. Oba poráží v mých očích Republicu o celou koňskou délku.

Heffron Original 5y 38% 0,5 l (holá láhev)

Heffron Original 5y 38% 0,5 l (holá láhev)

Přidáno: 10. dubna 2024

• Jeden ze dvou dostupných "českých" rumů.
  • Sladký, přístupný, nenáročný.
  • Pěkný příběh značky...
  • ...ale je z něj cítit pouhý marketingový kalkul.
  • Oproti "opravdovým" rumům za podobné peníze špatný, vhodný pro masy.

Když začínal, byl aspoň za zajímavou cenu a párkrát jsem si ho dal. Ale jak jsem se postupně propracoval hlouběji, už vím, že za podobné nebo dokonce lepší peníze lze koupit lepší rumy (ale ne v supermarketech). Je hodně doslazovaný a dobarvený karamelem, aby se líbil. Vůně je tím dost zabitá a v chuti je až podivný sladký závan, který bych označil jako hovno z nutrie. Nenáročně pití a drink pro holky to je asi lepší než jelzin a podobné hnusy, ale vy, kteří chcete za svých 300 - 400 Kč za sedmičku okusit hlubší rumový zážitek, pokud se v této kategorii o zážitku dá vůbec mluvit, zkuste např. pětiletý Malecon nebo Plantation Dark. Oba poráží v mých očích Heffron o celou lodní délku.

Stroh 40% 1 l (holá láhev)

Stroh 40% 1 l (holá láhev)

Ověřený zákazník interdrinks Jarousek

Zakoupeno v interdrinks

• Výborná chuť, teplá úprava nebo samotné
Pyrat XO Reserve 40% 0,7 l (holá láhev)

Pyrat XO Reserve 40% 0,7 l (holá láhev)

Přidáno: 9. dubna 2024

(naposledy upraveno 15. dubna 2024)

• Pěkná lahev.
  • Vstřícná barva, vůně i chuť...
  • ...pokud máte rádi pomeranče.
  • Po čase mne pití přestalo bavit.

Pyrat je pití, které rozděluje. Buď voní a chutná nebo naopak. Může rozdělovat i co se týká přístupu k tomu, co je a co už není rum. Kupoval jsem holou láhev za 660 Kč a nikde na ní nebylo slovo rum. Na nálepce dovozce bylo „destilát z cukrové třtiny“, na etiketě je slovo „elixir“, což zase nekoresponduje se 40 % alkoholu, když elixíry jsou „slabé rumy“ a mají pod 37,5 %. Je tedy Pyrat vůbec rum? Je dochucován? A přírodně nebo uměle? A odkud vlastně je? Opět, na lahvi ani etiketě není informace, jen prodejce uvádí Anguillu, kterou má chybně v kolonce Britských Panenských ostrovů místo Britského zámořského teritoria, i když chápu, že nemá cenu se takovými drobnými rozdíly trápit. Stránka výrobce pyratrum.com v tomto není sdílnější, zjistíme na ni ale třeba to, že Pyrat patří do rodiny značek Bacardi a že zraje až 16 let. A už tam aspoň jasně píšou o Pyratu jako o rumu. Ale přenechme šťourání se v zákulisí výroby právníkům, znalcům a hnidopichům a pojďme se podívat na pití jako takové. Je výborné. Ale naprosto chápu, že mnohým nesedí. Lahev je zajímavá s pěkným pravým korkem, oranžovou stužkou, která naznačuje věci příští, a má na sobě marketingovou blbinu – kovovou placku se zenovým bůžkem Hotim a nezbytným bla bla bla. Tu placku si mohli odpustit, ale jinak se mi „balení“ líbí. Barva je tmavší s nádechem do červena a oranžova a koresponduje s tím, co přijde dál. Ve vůni totiž jasně dominuje pomerančová kůra podle mne přidaná uměle. Nevěřím, že by takový buket mohl mít rum přirozeně. A teď klíčová otázka – vadí to? Puristům určitě ano, ale u sebe jsem po krátkém přemýšlení zjistil, že vlastně ani ne. Pyrat mi prostě voní. Bumbu a další spiced rumy jsem zatím odmítal, ale možná se na věci začnu dívat jinak. Možná ze mě bude ještě nakonec rumová nanynka. Uvidíme. Pomeranč po chvíli trochu vyvane a už je víc cítit melasa, tóny dřeva a nějaké to koření. Chuť koresponduje s vůní. Je příjemná, ale trochu jednoduchá a dochuť střední až krátká. Alkohol je z něho cítit jen trochu. V podstatě mi chutná i voní, stejně tak i mé ženě. Ale nedá se mu upřít jistá jednoduchost, např. v porovnání s neuvěřitelně bohatými o stovku levnějšími Six Saints nebo Takamakou za 500. Při dalších ochutnávkách po pár dnech mi už ale tolik nešmakoval a tak jdu s hodnocením mírně dolů. Pořád je to zajímavý rum stojící za ochutnání, ale čím déle ho piju, tím více se kloním k tomu, že přece jen budou lidé, kteří Pyrata nebudou ani milovat ani nenávidět. Třeba já.

Plantation Single Cask Trinidad 2011 Burgundy Pinot Noir 49,3% 0,7 l (karton)

Plantation Single Cask Trinidad 2011 Burgundy Pinot Noir 49,3% 0,7 l (karton)

Ověřený zákazník Warehouse # 1 Ověřený zákazník

Zakoupeno v Warehouse # 1

• Zakoupeno jako dárek, ale zn. Plantation mám rád
Six Saints 41,7% 0,7 l (holá láhev)

Six Saints 41,7% 0,7 l (holá láhev)

Přidáno: 8. dubna 2024

(naposledy upraveno 10. dubna 2024)

• Grenada - exotika i mezi již tak dost exotickými rumy.
  • Bohatá paleta vjemů ve vůni i chuti.
  • Velmi pěkná barva.
  • Minimum karamelu.
  • Může z něj být až moc cítit alkohol, dokud se nevydýchá (i desítky minut po nalití).
  • Oproti prvnímu suchému dojmu má cukru skoro až moc.

Nejprve se mi moc nelíbil. Přišel mi příliš tvrdý (viz text níž). Ale při dalším a dalším prochutnávání se mi naopak libí čím dál víc. Má krásnou barvu s minimem karamelu, zato však s jiskrou. Ve vůni je cítit pražené hořké kakaové boby, doutník, karamel, vyčiněnou kůži a celé to trochu připomíná bonbóny Slavia. V dané cenové kategorii je to neuvěřitelně bohatá vůně a chuť za ní moc nezaostává. Ale pozor na osten alkoholu, aby vám oboje nepokazil. Dochuť je dloooouhá, cukru tam je, oproti prvním dojmům, myslím docela dost. Rozhodně doporučuji vyzkoušet zkušenějším, pro začátečníky by mohl být až moc komplikovaný. Text níže berte s rezervou. Nechce se mi jej mazat, když už jsem si s ním dal práci. Ale po třetím a čtvrtém pití už jej shledávám zcela překonaným.

Znáte lidi, kteří si pochutnají na tvrdém suchém bílém vínu se silnou kyselinkou a mineralitou? Moc jich není, že? Six Saints je něco obdobného mezi rumy, proto nebude rozhodně chutnat každému. Je to dospělé pití pro dospělé chlapy. Za 590 Kč stál za ochutnání, ale musím říct, že mne úplně neokouzlil. Zatím jsem nedorostl natolik, abych si rum opravdu vychutnal, ale přiznám se, že bych jednou rád byl takovým rumařem, abych mohl prohlásit, že mne přesně takové suché a nesnadno přístupné rumy oslovují. Poctivě napíšu, co se mi na něm líbilo a co ne. Lahev je pěkná, stejně jako zkazka o šesti farnostech. Etiketa je zajímavá, nezvyklá, laděná do starobylého pergamenu či co, dokonce s nepravidelnými okraji. Korek pěkný, klasický, žádné šmé. Grenada je dostatečně neznámá exotika, aby navnadila. Barva je pěkná s minimem karamelu. Ve vůni jsem cítil banán, fialky a mandle. Rozhodně doporučuji nechat déle vydýchat, pak se otupí osten alkoholu ve vůni i chuti. Přece jen, 41,7 % je trochu více, než je zvykem. V těle je suchý a má dlouhou dochuť, ale chybí mi tam hladkost. Alkohol je cítit víc, než bych chtěl. Pokud bych měl pro popis Six Saints použít jediné slovo, tak bych řekl dospělý. Ale, jako každý dospělý, třeba starý mládenec uvyklý na své manýry, je také náročný a ne moc spolupracující. Nedá vám nic zadarmo. Ale má charakter.

• Renomovaná značka.
  • Zajímavý tvar láhve.
  • Cena odpovídá kvalitě.

Za 430 Kč slušný rum. Nic víc, nic méně. Je to můj první Appleton, takže na tvar lahve jsem si trochu zvykal, ale alespoň je osobitá. Musím říct, že jsem čekal víc, ale zklamání to také není. Barva je živě jantarová s nějakým tím karamelem, ale není ho příliš. Přijde mi velmi suchý, takže cukru naopak na Jamajce asi přidali jen trochu nebo vůbec. Ve vůni jsem cítil stopy pomeranče ale hlavně hrušky. Není zdaleka tak kulatá jako u dražších rumů a má alkoholovou štiplavost. Chuť taktéž. Ocas mi přijde normální. Kdyby byla lahev za 300, kupuji opakovaně. Takto mi to zase až tak smysl nedává. Rumy chci buď velmi levné ale slušné nebo naopak výborné, tudíž dražší než tento Appleton. Do buchet a cukroví a drinků bude ale vynikající.

• všude k dostání
  • dražší, ale dá za to protihodnotu
  • široce přijatelná chuť i vůně
  • široce přijatelná chuť i vůně

Jeden z rumových etalonů a nemohu říct, že neprávem. Za cca 700 za láhev nabízí přiměřeně muziky. Už jsem potkal rumy, které mne oslovily víc, ale toto je plnější, jemný a lehce sladší kvalitní rum pro masy. Můžeme se bavit, zda nemohli ve Venezuele trochu šetřit karamelem a asi i cukrem, ale to už by prostě byl jiný rum a obávám se, že by byl na trhu výrazně méně úspěšný. Tak to je a nemohu se divit, že někdo chce na rumu i zbohatnout, ne jen vyrábět pití pro pár fajnšmekrů. Pokud hledáte něco výjimečného a jste na suché rumy, tomuto se vyhněte. Pokud chcete ne až tak komplikované, ale velmi kvalitní pití pro ženy nebo lidi, kteří rumy ještě neznají, toto je rozhodně dobrý otvírák.

Santos Dumont XO Elixír 40% 0,7 l (holá láhev)

Santos Dumont XO Elixír 40% 0,7 l (holá láhev)

Ověřený zákazník GastroKlub.cz Mira

Nenadchnul

Pampero Aniversario 40% 0,7 l (holá láhev)

Pampero Aniversario 40% 0,7 l (holá láhev)

Ověřený zákazník GastroKlub.cz Mira

Neutrální, neurazí ani úplně nenadchne, ale poměr cena kvalita 2+

Blue Mauritius Gold 15y 40% 0,7 l (holá láhev)

Blue Mauritius Gold 15y 40% 0,7 l (holá láhev)

Ověřený zákazník GastroKlub.cz Standa

• Výborná chuť
Don Papa Masskara 40% 0,7 l (holá láhev)

Don Papa Masskara 40% 0,7 l (holá láhev)

Ověřený zákazník GastroKlub.cz Jirka

Zakoupeno v GastroKlub.cz

• supr vychucený rum a ta pikantnost na konci, všichni kdo ho ochutnali tak si ho zatím pochvalují :) a je prej i rychle vypitý po otevření :D :D
Kirk and Sweeney Gran Reserva 40% 0,7 l (karton)

Kirk and Sweeney Gran Reserva 40% 0,7 l (karton)

Ověřený zákazník SPIRITS ORIGINAL Ověřený zákazník

Přidáno: 5. dubna 2024